Kust tuleb hallitus meie kodudesse?

Hallitus meie kodus pärineb peamiselt välisõhust, ventilatsioonisüsteemidest ja ruumis leiduvatest niiskusallikatest (vt Joonis 1). Hallitusseened hakkavad kasvama, kui keskkonnas on piisavalt niiskust või vett.

Joonis 1. Hallitusseente erinevad allikad siseruumides (Prussin and Marr Microbiome (2015) 3:78)

Hallitus võib kiiresti levima hakata, muutes seinad ja pinnad tumedate või värviliste laikude kohaks – need võivad olla mustad, rohelised või kollased ning meenutada jahuse või sametise kattega pindu.

Hallitus tekib kõige sagedamini:

  • akende ümbruses

  • välisseintel

  • duširuumi plaatide vuukides

  • silikoonitihenditel

  • mööbli taga seintel

  • keldris paberkastidel ja raamatutel

Lisaks hallitusseentele võib niiskes keskkonnas leida ka pisiloomi, nagu lestad, mis toituvad hallitusest (vt lestad hallitaval tamme lamellil). Hallitusseened võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, ärritusi silmades, ninas või kurgus, peavalusid, väsimust või isegi mürgistusi.

Kodustes ruumides on kõige levinumad hallitusseente perekonnad: Aspergillus, Penicillium ja Cladosporium.

Penicillium ja Aspergillus perekonnad sisaldavad mitmeid sadu liike, mis on tavalised nii looduses kui ka meie kodudes. Need seened võivad esineda toidul, ruumiõhus, hoidlates ja mujal. Mõned Aspergillus liigid on tuntud ka tervisemurede, nagu aspergilloosi, põhjustajatena, kuna nad toodavad mürgiseid aineid.

Cladosporium on üks levinumaid hallitusseente liike, mis kasvab mõõdukas niiskuses. Seda võib sageli leida vannitubades, akende ümbruses ja teistel niisketel pindadel. Tavaliselt ilmub see tumedate laikudena, mida vahel ekslikult peetakse “mustaks hallituseks”.

Hallitusseente kasv silikoonpinnal – sagedane nähtus halvasti ventileeritud ruumides ja ebapiisavalt tihendatud aknaümbruses, kus kogunevad veepiisad.

Looduses on Cladosporium väga levinud – seda võib leida näiteks õhus, mullas, toidus, kangastel, värvipindadel, taimedel ja isegi teistel seentel. Kuigi Cladosporium ei tooda teadaolevalt mürgiseid aineid (mükotoksiine), võib see siiski põhjustada terviseprobleeme, eriti tundlikel inimestel. Võimalikud vaevused on näiteks allergiad, hingamisraskused või astma süvenemine.

Seeneperekond Cladosporium mikroskoobis (Foto: J. Oja).

Kuigi kodustes ruumides esinevad kõige sagedamini tavalised hallitusseened, võivad teatud tingimustes ilmneda ka ootamatud liigid. Näiteks pikaajalise niiskuse või veeavariide tagajärjel võivad areneda hallitusseened nagu Chaetomium globosum, Stachybotrys chartarum ja perekond Trichoderma ja Ulocladium. Need seened eelistavad kasvada tselluloosirikastel materjalidel, nagu kipsplaadi paberil, tapeedil ja saepuruplaatidel. Kuigi need liigid on harvemini esinevad, võib nende avastamine viidata tõsisematele niiskusprobleemidele, mis vajavad kiiret lahendamist.

Massiline saastus hallitusseeneliigi Stachybotrys chartarum ehk n-ö musta hallituse poolt.

Must hallitus (Stachybotrys chartarum) on üks kõige ohtlikumaid hallitusseene liike, mis vajab elutegevuseks palju niiskust. Seetõttu esineb seda sageli hoonetes, kus on olnud veekahjustusi. Stachybotrys chartarum kasvab peamiselt märjal heinal, põhul, paberil, tapeedil, kipsplaadil, laepaneelidel, vaipadel, tselluloosi sisaldavatel isolatsioonimaterjalidel ja paljudel teistel pindadel. Looduses võib seda hallitust leida taimejäänustelt, eriti kõrreliste, sealhulgas teraviljade teristelt. Kuna see hallitus vajab niiskust, on see eriti levinud niisketes ja veekahjustustega ruumides. Stachybotrys chartarum esinemine ruumiõhus on ohtlik, kuna see hallitus võib toota mürgiseid aineid, mida nimetatakse mükotoksiinideks. Need toksiinid on eriti ohtlikud, kuna nad võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, nagu naha, silmade ja hingamisteede ärritused või isegi mürgitus, mida tuntakse mükotoksikoosina.

A. Stachybotrys chartarum mikroskoobis, B. Stachybotrys chartarum duširuumi kipsplaadist seinas, C. Stachybotrys chartarum kipsplaadist aknapalel ja D. Stachybotrys chartarum sauna toolijalgadel

 

 

Loe lisaks postitusi:

10.02.2022 Kodude nähtamatu külg: hallitused, bakterid, tolmulestad jne

22.08.2021 Hallitus – nähtamatu oht

28.02.2018 Hallitus ehitusmaterjalidel

07.05.2017 Hallitusseened toidul ja eluruumides

17.04.2016 Tähelepanekud ehitusmükoloogias – nii majavammi kui ka hallitusseente kohta

08.05.2015 Hallitusseened raamatutel, dokumentidel ja teistel paberist materjalidel.

23.02.2015 Tartu Ülikooli mükoloog, professor Urmas Kõljalg räägib kasulikest ja kahjulikest hallitustest