Selle nädala alguses tunnustati Eesti parimaid mõisaid, kuid kahjuks on mõnes mõisas lood väga nutused. Siin on üks ekstreemne näide mõisast, mis on pikalt seisnud kasutuseta ning mis on tulekahju tagajärjel saanud märkimisväärseid kahjustusi. Kirsiks tordil on majavammi kahjustused.

Kümme aastat tagasi toimus hoones tulekahju. Varsti pärast põlenguprahi koristamist ja katuse paigaldamist dokumenteeriti esimesed majavammi kahjustused, mis tookord ka likvideeri. Kahjuks on majavammi kahjustused endiselt alles ja kahjustuse ulatused on väga suured. Kui tavaliselt kasvab majavamm keldris või hoone alumistes osades, siis selles mõisas leiduvad majavammi poolt põhjustatud kahjustused valdavalt esimese korruse lagedes ja teise korruse põrandates ning vanades laekonstruktsioonides (sh karniisides). Lisaks on majavamm levinud ka seintele, ukselengidele ja üksikule aknaraamile (vt allpool olevaid pilte).

Hea uudis on, et peatselt alustatakse hoones majavammi tõrjega ning hoone remonditakse ja restaureeritakse. Aasta või paari pärast saavad lähikonna lapsed hakata selles mõisahoones koolis käima.

Majavammi viljakehad esimese korruse lagedes

Mumifitseerunud majavammi viljakehad teise korruse põrandas

Aimatavad majavammi viljakehad kõrgustes

Majavammi viljakehad aknaraamil ja ukselengil